Seminar GIZ-a u Iloku

Od 6. listopada do 12. listopada 2013.g. u Iloku je održan Regionalni seminar „UPRAVLJANJE LOKALNIM AKCIJSKIM GRUPAMA – HOLISTIČKI PRISTUP REGIONALNOM RURALNOM RAZVOJU“ u organizaciji GIZ-a (Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit), na kojem je prisustvovao i LAG „VINODOL“.

Njemačko savezno ministarstvo za gospodarsku suradnju i razvoj (BMZ)  putem organizacije GIZ pruža podršku svojim partnerima u ruralnoj jugoistočnoj Europi kroz razvoj ljudskih kapaciteta.

U okviru programa“Integracija jugoistočne Europe u EU“ posebna je pažnja usmjerena na ruralna gospodarska područja kroz jačanje njihovih kapaciteta za regionalno upravljanje jer se politika i programi Europske unije sve više i više usmjeravaju na teritorijalnu dimenziju ruralnog razvoja pomoću pristupa LEADER.

Trenutačna rasprava koja se vodi radi pripreme novog promotivnog rzdoblja 2014.-2020. jasno ukazuje da će u njemu sedam ključnih načela pristupa LEADER dobiti na važnosti i da će Lokalne akcijske grupe (LAG) igrati glavnu ulogu. Stoga, relevntne teme kao što su organizacijska struktura javno-privatnog partnerstva u ruralnim područjima, mogući pravni oblici, provedba učinkovitih struktura upravljanja i održivi financijski koncepti zauzimaju središnje mjesto u politikama i programima ruralnog razvoja i njihovoj budućnosti. Pristup LEADER je u međuvremenu postao van razvojni instrument u gotovo svim zemljama jugoistočne Europe.

Na seminaru su bili prisutni kolege i partneri i Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, govornici hrvatskog/srpskog, kako bi razumjeli na koji način se mogu implementirati ključni principi pristupa LEADER i zajednički razvili inovativna rješenja pomoću kojih bi njihova ruralna područja postali snažni razvojni partneri.

Ciljevi i sadržaj ovog seminara bili su koncipirani tako da se integriraju najbolje prakse iz posljednja tri programska razdoblja pristupa LEADER u Njemačkoj i drugim europskim zemljama, kao i prva iskustva iz jugoistočne Europe, razvijena tijekom posljednjih godina.

Na seminaru je ponuđena intenzivna kombinacija konceptualnih uvida, primjenjivih metoda i instrumenata, praktičnih primjera i vlastitih razmišljanja.

Također je na ovom seminaru, domaćin, regija istočna Slavonija/ zapadni Srijem, podijelio sa sudionicima seminara praktična usmjerenja na postojeću situaciju, uspješna iskustva i dobru praksu iz svoje regije. To su posebno predstavili na terenskom posjetu projekata financiranim iz IPARD programa (npr. javna rasvjeta, sustav navodnjavanja, sustav kanalizacije, fotonaponske ćelije…).